Südamesoov – olla abiks ime sünnil

Südamesoov – olla abiks ime sünnil

On alati südantsoojendav, kui munarakudoonorid kirjutavad peale protsessi läbimist, et nad tuleksid hea meelega tagasi meie juurde ja annetaksid veelkord oma rakke abivajajatele. Doonorite koordinaator Inna Ossiptšuk Fertility Clinic Nordicus on neile sel teekonnal otsekui usaldusisikuks, hoolitsedes selle eest, et kogu protsess kulgeks naisele võimalikult mugavalt ning et kõik küsimused saaksid vastuse.

Küsisime Innalt: millised on peamised põhjused, miks naised munarakudoonorluse programmiga soovivad ühineda?

Inna: Tänased noored naised on julged, nad pigem soovivad juba kohe enda 20. eluaastates veenduda, et nende viljakusega on kõik korras. Valdav enamus noori naisi, kes meie poole pöörduvad sooviga aidata, tahavad olla kursis oma tervisega. Lisaks, nad mõistavad viljatuse probleemi mastaapsust ning soovivad seeläbi jagada enda munarakke paaride või üksikute naistega, kelle jaoks on see ainus võimalus ise lapseootust kogeda. Tihtipeale on meie munarakudoonori kandidaatide enda tutvusringkonnas viljatuse probleemidega naisi – nende kandidaatide jaoks on munarakkude annetamine kui heategu ikkagi esimesel kohal.

Aga kui selgub, et doonorikandidaat ei olegi viljakas?

See ongi ehk peamine asi, mida nad enda kohta teada soovivad – et kas ma ikka olen viljakas? 😊 Seetõttu teostatakse kõigile naistele, kes soovivad munarakudoonoriks tulla põhjalik terviseanalüüs, lisaks muidugi ka vestlused ja nõustamine meie arstide juures. Me selgitame põhjalikult kõike doonorluse protsessiga kaasnevat. Ma tahaksin väga kiita meie poole pöörduvaid noori Eesti naisi, sest nad mõtlevad nn kaks sammu ette – täna on nad noored ja viljakad, kuid homme ehk 30ndates ja 40ndates võivad nad aga ise abivajaja rollis olla – seega mõtlevad nad ka iseenda munarakkude külmutamise peale tuleviku tarbeks. Social freezing on täna tõusev trend nii maailmas, kui ka Eestis.

Kogu protsess sujus kiiresti ning kõik seletati põhjalikult ära.
Anonüümne munarakudoonor, 2020

Milline naine sobib munarakudoonoriks? 

Usun, et siin ei tasu liiga pikalt rääkida sellest, et seadusest tulenevate meditsiiniliste kriteeriumite järgi valime doonoreid hoolikalt ja tähelepanelikult (kui mitte öelda rangelt) ning mõne muu  terviseseisundi tõttu protsessist välja langenud kandidaadid on alati olnud tänulikud arsti nõustamise eest. Kui rääkida iseloomust, siis parim kandidaat on sihikindel, täpne/punktuaalne ning kindlasti rõõmsameelne.

Mis Sulle Sinu töö juures kõige rohkem meeldib?

Olla aitamise protsessi pisikeseks lüliks. Aitamise all mõtlen siin mitte ainult abi lastetu peredele, vaid ka doonorile – me nö aitame aitamist.

Super! Tundsin ennast väga hoituna ning sain kõigile küsimustele vastused.
Liisi, munarakudoonor, 2020

Kas Sa usud imedesse?

Jah, muidugi – imesid on juba palju meie kliiniku abil sündinud 😊

Kas soovitaksid oma tuttavatele ka munarakudoonoriks tulla?

Jah, soovitaksin küll. Kõikide doonorite enesetunnet kontrollitakse pärast protseduuride läbimist ning tagasiside põhjal on meie kliinikus munarakke annetanud naistest lausa 96% valmis uuesti munarakkude loovutamise protsessi läbima. Soovitan kõigile noortele naistele vanuses 20 – 32 kaaluda munarakudoonoriks hakkamist, kel tervis lubab ja analüüsid korras. Ja muidugi kõige olulisem – kui on südamesoov veel ühe ime sündimisel asjaosaline olla 😊