Naise bioloogiline kell tiksub mõnevõrra kiiremini kui meestel ja seetõttu on oluline teada, et ühel hetkel saavad munarakud otsa ja enda bioloogilise järglase saamine pole enam võimalik. Õnneks on meie seas tublisid terveid noori naisi, kes on otsustanud hakata munarakudoonoriteks ning aitavad seeläbi peresid, kes muudmoodi lapsi ei saaks.
Next Fertility Nordic kliiniku viljatusraviarstid Dr Ailen Aluri, Dr Kristiina Piirisild ja Dr Helen Liis räägivad, millistel juhtudel naised doonormunarakke vajavad, kuidas valitakse munarakudoonoreid ja millised on rasestumise võimalused doonormunarakkude abil.
Millal hakkab naise viljakus langema?
Kõik kolm arsti kinnitavad, et naise viljakus hakkab järk-järgult langema juba peale 30. eluaastat ning peale 35. eluaastat langeb naise viljakus juba oluliselt kiiremini.
Millistel juhtudel võiks olla abi doonormunarakkudest?
Arstid selgitavad, et doonormunarakkude kasutamise vajadus tekib tavaliselt järgnevatel põhjustel:
- Naise enda munarakkude reserv on oluliselt langenud
- Naisel on ovariaalne puudulikkus (POF)
- Munarakkude kvaliteet on oluliselt langenud endometrioosi tagajärjel
- Korduvad IVF katsed ei ole õnnestunud
- Üle 43 aastased naised, kes soovivad lapsi saada
Kuidas valitakse munarakudoonoreid?
Next Fertility Nordic kliinikus on aktiivne doonorluse programm. Meie munarakudoonorid on tavaliselt 20-31 aastased füüsiliselt ja vaimselt terved noored naised, kes läbivad põhjaliku tervisekontrolli.
Dr Aluri: Munarakudoonorile tehakse põhjalik tervise küsitlus ja hinnatakse tema vaimse tervise seisundit. Kindlasti uuritakse ka doonori eluviiside kohta ja ega suguvõsas ei ole esinenud pärilikke haiguseid.
Dr Piirisild: Arsti vastuvõtul selgitame doonoritele munarakkude loovutamise protsessi ja räägime ka võimalikest riskidest, teeme günekoloogilise läbivaatuse ja ultraheliuuringu. Anti-müller hormooni (AMH) tase aitab hinnata naise munarakkude reservi. Samuti testime doonoreid erinevate suguhaiguste suhtes ning lisaks teostatakse ka geneetilised uuringud (kromosoomanalüüs, geneetiline kandlustest).
Dr Aluri: Kui uuringud näitavad, et tegemist on terve ja viljaka naisega, siis sobib ta meile munarakudoonoriks ja saame hakata ettevalmistama munarakkude loovutamist.
Mis vahe on värsketel ja külmutatud doonormunarakkudel?
Next Fertility Nordic kliinikus saab kasutada nii värskeid kui ka külmutatud doonormunarakke. Meil on oma munarakupank, kus on säilitamisel suur valik eelnevalt külmutatud doonormunarakke.
Dr Helen Liis: Külmutatud doonormunarakkude kasutamisel on rohkem paindlikkust. Ravi võib alustada patsiendile sobival ajal ning patsiendi ja doonori ravi ei pea sünkroniseerima, mis võib mõnel juhul olla veidi keeruline. Näiteks kui patsient tuleb ravile teisest riigist ja täpne reisigraafik selgub alles vahetult enne reisi.
Dr Aluri: Värskete doonormunarakkudega IVF protseduur võtab ettevalmistuselt üldiselt kauem aega (keskmiselt 2-3 kuud), kuna doonor tuleb annetama konkreetse patsiendi jaoks. Sellisel juhul on vajalik ajastada nii naise kui doonori menstruaaltsükkel. Külmutatud munarakud on meil juba oma munarakupangas olemas. Seetõttu on alati külmutatud munarakkude puhul doonori valik suurem ja protseduuriga saab kiiremini peale hakata (1-2 kuud). Kuna munarakud on õrnad rakud, siis ei pruugi külmutatud munarakud kõik 100% üles sulada ja viljastuda, sellega peab arvestama, seetõttu me soovitame alati kasutada vähemalt 6 munarakku, võimalusel ka rohkem.
Milline on doonormunarakke vajava naise ettevalmistav ravi?
Dr Piirisild: Doonormunarakke vajava naise puhul ei ole vaja stimuleerida naise enda munasarju vaid vaja on ettevalmistada tema emaka limaskest (endomeetrium). Emakat ettevalmistav ravi toimub tavaliselt hormoontablettide ja tupekaudsete ravimite abil. Dr Aluri: Üldiselt saab naine emaka ettevalmistuseks nii östrogeeni kui progesterooni preparate.
Dr Helen Liis: Samuti teostame enne embrüo siirdamist naise soovil või kliinilisel vajadusel emaka limaskesta retseptiivsuse ehk vastuvõtlikkuse uuringuid. Ajavahemik, millel konkreetse naise emakas on kõige vastuvõtlikkum embrüo pesastumiseks võib individuaalselt varieeruda. Meie kliinikus saab teha nii BeReady kui ka ERA testi, mis määravad emaka limaskesta biopsiamaterjalist embrüo kinnitumiseks vajalike geenide ekspressiooni oletataval siirdamise hetkel. Vastuse abil saame naisele siirdada embrüo just sel ajahetkel, mil raseduse tekkeks on kõige soodsamad tingimused.
Millised on Next Fertility Nordic kliiniku rasedustulemused doonormunarakkudega?
Doonormunarakkude abil on naisel tõenäosus rasestuda oluliselt kõrgem, kuna tegemist on noorelt viljakalt naiselt saadud munarakkudega. Next Fertility Nordic kliinikus on kliiniliste raseduste osakaal doonormunarakkudega ligikaudu 70%. Iga naise puhul on rasestumise võimalus individuaalne, kuna see sõltub ka emaka vastuvõtlikkusest ja viljastamiseks kasutatud seemnerakkude kvaliteedist.